Şeker İyidir

BEYNİNİZ ÇALIŞSIN İSTİYORSANIZ ŞEKER YİYECEKSİNİZ

25 yıl içinde güreş,basketbol ve futbol milli takımlarımız ile Galatasaray da doktor olarak görev yapan Op.Dr.Adnan Bağrıaçık yaptığı açıklamada ;

“Şeker sadece sporcuların değil herkesin ana besinidir. Şeker yemeyin, bol bol yağ yiyin derseniz geri zekalı bir neslin oluşmasına destek olmuş olursunuz. Çünkü beyin, merkezi sinir sistemi yakıt olarak sadece şeker kullanır.  Nerenizin gelişmesini istiyorsanız ona göre beslenin. Üreme organlarımız ve kırmızı kan hücrelerimiz (ki oksijen taşırlar)de sadece şeker varsa çalışırlar. Aslında doğru öneri; dengeli çeşitli ve ihtiyacınız kadar beslenin olmalı.”dedi.

 

Dr Bağrıaçık günlük alınan kalorinin %60 ının karbonhidratlar olması gerektiğini, çünkü ana enerji kaynağımızın karbonhidratlar olduğunu söylerken ,burada önemli olan doğru seçimler yapmak olduğunu özellikle vurguluyor. Sporcularda bu oran %70-80 lere çıkabilir diyen Dr.Bağrıaçık kilo konusunda da oldukça çarpıcı bilgiler veriyor:

“Kilolu ama sağlıklı olmak, zayıf sağlıksız olmaktan mutlaka ki daha iyidir. İster karbonhidratı çok alın,ister yağı, ister proteini ,her şeyin fazlası vücutta yağ olarak depolanır. Şeker üzerine eleştiri yapacaksak bu oranı üzerinden değil,çeşidi üzerinden olmalıdır. Yağ günlük beslenmemizde  %25, proteinler 15 civarında  dengeli olmalıdır.  Unutmamalıdır ki, her insanın her besine olan gereksinimi farklıdır. Herkese kanun gibi aynı şeyi öneremezsiniz.”

AZ TÜKETİN ,ETTEN KAÇININ !

Dr Bağrıaçık beslenmedeki en önemli kurallardan birinin az,ihtiyacımız kadar tüketmek olduğunu söylüyor. Fazlası  hem vücudu yoruyor, hem yaşlandırıyor,hem de hastalandırıyor,az yersek ,az serbest radikal oluşur.,metabolizması yavaş olanlar daha geç yaşlanır diyen Dr Bağrıaçık etten uzaklaşın çağrısı da yapıyor.

“ Ette bulunan doymuş yağ insan bedeninde çözülmez, gider kritik yerlerde birikir. Kilo yapar.  Etle birlikte insan vücuduna üre ve ürik asit gibi nitrojenlerde geçer, bunlar böbrekleri  yorar. Et lif açısından çok fakirdir, sindirim zordur, bazen sindirimi 5 gün bile sürebilir. Et yüksek protein içerdiğinden, kalsiyum kaybına neden olur ve kemik kalitesi bozulur.”

PEKİ HANGİ ŞEKERLERİ YEMELİYİZ?

Dr.Adnan Bağrıaçık lif oranı yüksek, kompleks karbonhidrat oranı yüksek, doymamış yağ oranı yüksek bir beslenme şeklinin doğru olduğunu söyleyerek  açıklamasına şöyle devam etti ;

Bol bol meyve tüketin: Çilek, kiraz, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, kızılcık,bol bol tüketebilirsiniz. Meyveyi mümkünse kabuklu ve lifleriyle yiyerek tüketin. Glutensiz tahılları (mısır, darı, karabuğday, pirinç, yulaf) tercih edin.  Eğer glutenli tahıllar yiyecekseniz tam buğday olmasına özen gösterin. Zararı var ama yararlarıyla tolere edilebilir. Tam buğday da kepek çoktur, posa çoktur, yağ düşüktür, kalitesiz şeker oranı  rafine şekere göre düşüktür, çinko, demir, B vitaminleri yüksek oranda bulunur. Patatesi de bol tüketebilirsiniz ama benim şartım kızartma olmaması kaydıyla. Hatta kabuğuyla haşlanmış veya fırında patates sizin günlük karbonhidrat ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılar. Fasulye, nohut, barbunya, mercimek, bezelye hem ucuz, hem faydalı hem de karbonhidrat zenginidir.” Sütte ve sade yoğurtta da karbonhidrat bulunur. Karbonhidratların içinde oksijen olduğundan yağlara ve proteinlere göre daha az oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden ekonomik enerji kaynağıdır. Selülozun yarıya  yakını dışkı ile atılır. Meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar selüloz zengindir.  Tohumun  (mesela buğday)en dış kısmındaki kabuk en yüksek besin içeriğine sahiptir. Ama rafinasyon sonucunda azalırlar.”

TEREYAĞI’NA DİKKAT!

Son zamanlarda bazı uzmanlarca bol bol tüketilmesi tavsiye edilen tereyağı içinde Dr.Bağrıaçık’ın yaklaşımı oldukça farklı:

Vücut için çok faydalı olan linoleik asit vücutta sentezlenemez. Bu faydalı yağı dışarıdan almak gerekir.  Keten tohumu, zeytinyağı, fındık, ceviz, badem, yeşil sebzeler, semiz otu bizler için doğru tercihlerdir. Balık ve kümes hayvanları da yağ ihtiyacımızı muazzam şekilde karşılar. Tereyağ doymuş yağdır, tıpkı etteki gibi.  Hele marketlerde gördüğümüz tere yağlar tam bir felakettir, hareketsiz kapalı ortamda, hormonlarla, antibiyotiklerle; doğal hayatında hiç bulamayacağı genleriyle oynanmış besinlerle büyütülmüş hayvanların tereyağından ne beklersiniz. Bir de kötü niyetli insanların bunların içine koyduğu sahte katkılar var.

Bol trans yağ içeren krakerler, margarinler, patates cipsler, patlamış mısır, kremalı-karamelli bisküviler, şekerlemeler kötüdür. İç yağı ve tereyağı gibi. Bu nedenle günlük tüketimde gerçek tereyağı bulursanız az miktarda tüketebilirsiniz. Karbonhidratlarla birlikte yağ alırsanız, sindirim yavaşlar, şeker düzeyiniz dengeli seyreder.

Her insan vücudunda bir maratonu koşacak kadar yağ bulunur. Yağlar vücutta hiçbir zaman bitmez. Sindirimleri zordur.

AKŞAM YEMEKLERİNİZ YAĞSIZ ve HAFİF OLSUN

Yağın özellikle akşam yemeklerinde çok az tüketilmesi gerektiğini söyleyen Bağrıaçık,sözlerini  şöyle noktalıyor:

Akşam yemeklerinde yağ çok çok az olmalıdır. Mide boş ise gece salgılanan büyüme hormonu ve melatonin artar. Vücudumuzun ihtiyacı olan bütün onarımlar gerçekleşir ve böylece vücut gelecek güne hazırlanmış olur. Yeterli melatonin vücut ısısını 1/3-1/4 oranında düşürür. Bu düşüş vücudumuzdaki milyonlarca hücrenin daha az yükle karşılaşacağı anlamına gelmektedir. Buda gençlik,sağlık,zindelik demektir.

No products in the cart.

Görüşmeye başla
Canlı Destek
Merhaba,
Size yardımcı olmak için buradayız.