Kemik de Erir mi ?

Osteoporoz nedir?

Osteoporoz bir hastalıktır,zaman içinde kemikler kalsiyum kaybederek delikli zayıf ve kolay kırılabilir hale gelir. İşte buna Osteoporoz(kemik erimesi) diyoruz.

Sıklıkla kimlerde görülür?

Kadınlar 50 yaş üstü, menopaza girenler, ameliyatla yumurtalıkları alınanlar, düşük kalsiyumlu beslenenler, vitamin D eksikliği olanlar, hareketsiz kişiler, ailede osteoporozu olanlar, erkeklerde testesteron hormonu azalırsa, kısa boylu ve ince yapılı olanlar, beyaz tenliler, sigara-alkol, kolalı ve kafeinli içecekleri fazla tüketenler, bazı ilaçları uzun süre kullananlar (kortizon, lityum, epilepsi, anti asidler, bazı mide ilaçları ,kan sulandırıcıları, tiroid ilaçları ve bazı kanser ilaçları), bazı hastalıklar (şeker, tiroid bezinin fazla çalışması, felçler,romatizmal hastalıklar, bazı hormonal hastalıklar) risk faktörleridir.

Nasıl belirti verir?

Sinsidir,pek belirti vermez. Bel-sırt ağrısı,boyda kısalma,kamburlaşma,ve kırıklar.

Nasıl tanı konur?

Kemik Yoğunluğu ölçümleri ile tanı konur,kan ve idrar tahlilleri destekleyicidir.

Nasıl tedavi edilir?

İlaçlarla tedavi edilir. Egzersiz programı,beslenmenin düzenlemesi önemlidir.

Tedavi edilmezse ne olur?

Kemik ağrısına,şekil bozukluklarına ve kırıklara neden olur.

Osteoporozo yakalanmamak için veya osteoporozumuz varsa beslenmede nelere dikkat etmeliyiz?

Kalsiyumdan zengin besinleri tercih etmeliyiz. Yağsız yoğurt, tereyağı, süt tozu, cheddar veya İsviçre peyniri kendi branşlarının liderleridir. Sardalya, somon, hamsi, uskumru, alabalık gibi, balıklar yine kalsiyumdan zengindir. Sebze olarak favoriler; ıspanak, şalgam, brokoli, kuru soğan, mercimek ve soya fasulyesidir. Meyvelerde elma, muz, kivi, portakal ve incir,(özellikle güneşte kurutulmuşu)öneririm.

Ekmekte tercihimiz buğday ekmeği, kahvaltıda yumurta sarısı ve bal (arı poleni ve arı sütü de)iyi olur. Fast food çok seviyorsanız tercihiniz pizza olmalı.

D vitamininden de zengin olan somon ve ton balığı, süt, yumurta, karaciğerde mönümüz de yer vermemiz gerekiyor. Özellikle menapoz sonrası görülen osteoporozda ve menapoz yakınmalarında (ateş basması);doğal bitkisel hormonlar dediğimiz; östrojen benzeri maddeler bakımından zengin olan bitkileri tercih etmeliyiz. Başta keten tohumunu saymalıyız. Badem, fındık, yer fıstığı ve ceviz mutlaka tüketmeliyiz. Tahıl tercih edelim ama rafine edilmemiş olsun, mesela buğday ve mısır gibi… Kurutulmuş meyveler hurma, incir, erik, üzüm harikadır.

Her mutfağın olmazsa olmazları sarımsak, zencefil, maydanoz, biberiye, adaçayı ısırgan otu ‘da kuvvetli hormonlardır.

Japon kadınlarda ateş basması neden olmuyor ?

Geleneksel Japon diyetinin temeli bu doğal bitkisel hormonlardır. Japon kadınları sıcak basması anlamına gelen bir kelime veya deyime sahip değillerdir. Japonlarda bu bitkisel östrojenlerin kan düzeyleri batı toplumlarındakinden 110 kat daha yüksektir. Çünkü onlar pirinç veya soya ürünleri, balık, baklagiller,tahıllar ve turpgiller gibi yeşil-sarı sebzeleri çok tüketirler. Az yağ ( özellikler doymuş yağ)tüketirler.

Bu bitkisel östrojenler atardamarlar üzerinde doğal östrojeninin etkisini de taklit ederler. Bu nedenle koroner kalp hasatlıkları dünyada en az Japonya da görünür. Bu arada omega3,omega 6 gibi esansiyel yağ asitlerinden de bahsetmek gerekir. Bunlar hücre zarları, sinir kılıfları ve seks hormonları için yapı taşları olarak işlev görürler. Bu yağ asitlerinin eksikliği; zayıflamak için düşük yağ diyetlerini izlemenin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Eğer günde 30 gr eşdeğeri kuruyemiş veya tohum yemiyorsanız,esansiyel yağ asitlerinden fakir olmanız muhtemeldir. Eğer diyetiniz bu yağ asitlerinden zenginse; hücre zarlarınız (kemik hücrelerindekiler dahil) esnek, sağlıklı ve genç kalır. Bu yağ asitleriseks hormonlarının da yapı taşları olduğundan, bunların yokluğu hormon ve prostaglandin dengesizliğine yol açar. Astım, sedef, romatizma,gibi iltihabi hastalıklar, kan pıhtıları, kuru deri ve osteoporoz riski artar. Kemik sağlığı için en yararlı esansiyel yağ asitleri; yağlı balıklarda, çuha çiçeği ve hodan yağlarında bulunur.

Yağlar enerji olarak, esansiyel yağ asitleri olarak, yağda çözünen vitaminler (A,D,E)içi ve hücre zarları, sinir kılıfları, hormonlar ve safra tuzları için yapı taşları sağlanmasında önemlidir. Ama aşırı yağda kalsiyum kaybını artırır ve buda zarar verir. Bu nedenle günlük kalorideki yağ oranı %35 ‘i geçmemelidir.

Bu nedenle yoğurdu,peyniri,tam yağlı yerine az yağlı tercih edin. Kızarmış patates yerine,haşlanmış veya fırında patates yiyin. Kızartmaların fazla yağını havlu kağıt kullanarak emdirin. Kek, kurabiye, cips, bisküvi ve hamur işlerini azaltın.

Özetle osteoporozla mücadele için:

Bol taze meyve-sebze yiyin

Bitkisel hormonlar bakımından zengin soya fasulyesi ürünleri, kereviz, yeşil ve sarı sebzeleri(özellikle lahana,şalgam)daha fazla yiyin.

Bezelye ,mercimek,bakla ve çalı fasulyesi daha çok yiyin.

Sert kabuklu yemiş,tohum,koyu yeşil yapraklı sebze ve yağlı balık yiyin.

Tuz, şeker,kola ve kahveyi azaltın.

Hazır yemekler ,işlenmiş gıdalar ve katkı maddelerinden kaçının. Olabildiğince ev yemekleri, tencere yemekleri tercih edin.

Bol sıvı özellikle de maden suyu ve su için.

Op.Dr. Adnan BAĞRIAÇIK

No products in the cart.

Görüşmeye başla
Canlı Destek
Merhaba,
Size yardımcı olmak için buradayız.