Doktora Nasıl Gitmeliyiz ?

Özel ORTHOPAEDİA Dal Merkezin de, 1200 Fizik Tedavi ve Ortopedi hastası üzerinde yapılan çalışmadan bazı notlar aktaracağız size ve sonunda da yanlışları doğruları söyleyeceğiz. Belki bazı bölümleri gülümsemeyle karşılayacağız ama ülkemizin sağlık kültüründeki gerçeğimizi de görmemiz gerekiyor.

Hasta Şikayetini Unutur mu?

Evet unutur. 100 hastadan 54’ü doktoruyla konuşurken şikayetlerinin en az bir bölümünü unutuyor.Doktorun yanından çıkınca,eve gelince aklına geliyor ama nafile. Önerimiz;

şikayetlerinizi tane tane not edin, doktorunuzun yanında bu listeyi kontrol edin. Özellikle yaşlılar J

Araştırmada ilginç bir noktada 100 hastadan sadece birinin detaylı bir sağlık dosyası (profili) ile doktora başvurması. Hiçbir şey getirmeyip, unutan, eski diye önemsemeyenler bir yana,%38 lik bir bölüm yakın zamana ait tetkik sonuçlarını getiriyor. Sağlık dosyanızın yanınızda olması doktorunuza hem eskilerle yenileri karşılaştırma şansını verecek, hem de röntgen gibi tetkikleri tekrarlatarak radyasyon gibi yan etkilere belki bir kez daha maruz kalmayacaksınız.

Doktorun istediği tetkiki sorgulayan hasta oranı da ülkemizde maalesef %10 seviyelerinde. Gelişmiş ülkelerde bu oran %60 ‘ın üzerine çıkıyor. Bizde neredeyse “röntgen istemediniz mi” kötü doktor oluyorsunuz, ileri ülkeler de ise “niye gerek var” sorusuna muhatap. Mutlaka sorgulayın,”yan etkileri, fiyatı, yaptırmazsak ne olur”u sorun. Röntgen (X Ray) ve Tomografi çektirmeden önce alacağınız radyasyondan dolayı iki kez düşünün. Sintigrafide aynı derece önemli.

Doktorda ne arıyoruz, bizim doktorumuz nasıl olmalı ?

Çalışmada yer alan hastalardan %70’i doktorunu araştırmış, öyle gelmiş. Bizde geçerli  yöntem; dostlar, konu komşu ve çevreden duyma, yurtdışında internet.

Hastaların doktorunda en çok aradıkları özelik GÜVEN (% 92) konusunda bilgili olmasına önem verenler % 85, güler yüzlü olup pozitif iletişim kuranları tercih edenler ise %79-% 74 lük grup, doktorun tecrübeli olmasını önemserken,doktora kolay ulaşmak, yakın mesafede olması, az zaman harcamak isteyenlerde yaklaşık aynı oranda bulunuyor. İlginç ama hastaların sadece % 68’i ücreti ve masrafını sorguluyor. Aslında bunun için daha yüksek bir oran bekliyordunuz değil mi?

Benzer oranlar hastaların hastane seçiminde de geçerli:

Bu arada, ameliyat kararı varsa hastanenin bu ameliyatı yılda kaç kez yaptığı ve anestesizti mutlaka sorgulanmalı. Mesela bypass olacaksınız, o hastane yılda en az 500 tane bypass ameliyatı yapmış olmalı, güvenebilmeniz için.

Sağlıkla ilgili bilgileri daha çok nerden alıyoruz ?

Sağlıkla ilgili bilgi almak için en sık başvurduğumuz grup yakınlarımızdaki sağlık çalışanları : % 56 (Bu oranın içinde aile hekimleri de yer almakta). Sağlıkla ile ilgili bilgilenme için eczacıları tercih edenler %11, komşu akraba tercih edenler % 11,sağlıkla ilgili gelişim kitaplarından faydalananlar ise % 3 oranında. Bu arada acı olan, çok daha yüksek oranda faydalanmamız gereken eczacıların maalesef az danışılan grupta olması. Bu ülkemizin sağlık politikası açısından da sorgulanmalı ve ağır bir eğitim hayatının arkasından eczacı olan bu kişilerden daha çok faydalanmanın yolları aranmalı. Yazılı medyadan %19, görsel medyadan %12, internetten de %25 oranda faydalanan var.

Reçete’de neye önem veriyoruz ?

Doktorun sizi muayene edip, şifa bulmanız için yazdığı reçetenin en çok neyini mi merak ediyoruz? Büyük çoğunluk (%92) alacağı sonucu, %69 yan etki, %40 fiyatı ve %9 da diğer ilaçlarıyla etkileşimi soruyor.

Küba’da ki gibi sağlık hizmetinin ücretsiz olmasını isteyen inanın düşündüğünüzden çok sağlık çalışanı var. Hastayla para konuşmak istemeyen veya hastanın sağlığıyla ilgili ‘’para’’nın sorun olmamasını isteyen o kadar çok kişi var ama kapitalizmin tsunamisi karşısında direnen tek bir ağaç gibi zayıf kalıyor maalese.

Dr. Bağrıaçık’ın çalışmasında başka enteresan noktalar da var şüphesiz.. %84 ümüz doktora giderken kıyafetimize dikkat ediyoruz(acil durumlar hariç). 2 veya daha fazla doktordan, aynı rahatsızlığı için fikir alanların oranı %40. Ve bomba geliyor: Doktora gelmeden önce alternatif tıp, tamamlayıcı tıp, modern tıp dışındaki her neyse bir şeyden denemiş olanlar %80… Bunun içinde ısırgandan, buza, kaplıcadan, masaja, özel yataktan hayvanlara yok yok. Geniş bir spektrumda ; eski,tarihi,çok denenmiş yöntemler güven veriyor. Sülük, ozon, kök hücre,şifalı balıklar azımsanmayacak kadar çok soruluyor.

Egzersizi, sporu, ilacı ve ameliyatı sevmiyoruz :

Doktorun önerilerindeki egzersiz ve sporu önemseyenler maalesef %8. Hâlbuki modern çağda nerdeyse bütün tedavilerin içinde bir sportif aktivite bölümü var.

Hastaların %75 rahatsızlığı ile ilgili bir tetkik yapılması gerektiği düşüncesindeyken, %40 ı ilaç kullanmayı pek sevmiyor. 100 kişiden 91’i ameliyat denince duruyor ve olumsuz yaklaşıyor. Bu nedenle acil durumlar hariç ülkemizde hastaları ameliyata razı etmek sanıldığı gibi kolay değil.

%90’nın üzerinde bir oran; sigara ve alkolün yasaklanmasından, zararlarının anlatılmasından hoşlanmıyor.Aynı oranda bir grupta kilosundan bahsedilmesinden, zayıfla denmesinden hazzetmiyor. Yani doktorlar bu konulara girecekse; mutlaka dikkatli, sempatik,paylaşımcı ve biraz da müsamahakar olmalı.Yoksa hastayı tümden kaybedebiliyorsunuz.

Çalışmanın sonunda hastalara önerileri :

Doktorunuza yeterli bilgiyle gidin: Ne kadar zamandır, neyle artıyor, azalıyor? Nasıl,neden,hangi tedaviler?Allerji var mı? Ailede başka hastalar var mı? sorularına hazır olun.Doktora en çok yanınızda, yakınınızda olanla gidin. Doktorla aynı dili konuşmuyorsanız tedbirinizi almış olun.Sakin olun, o odanın mahremine güvenin,özel bir şey konuşmak istiyorsanız yalnız kalmayı isteyin.

Doktorun orda bulunma nedeninin aslında size yardımcı olmak, şifa vermek olduğunu bilin.Konuşun, vakit yettiğince eteğinizdeki bütün taşları dökün ki doktorunuz az konuşsun.Doktorunuzun siz konuşurken, sizi yönlendirmesine izin verin. Daha önce yapılmış tetkikleri yanınıza almayı unutmayın. Sabah saatlerini tercih edin.Mümkünse aç gidin, belki bir tahlil gerekir.Haklarınızı bilin ama doktorunuzun da hakkına saygı gösterin.Doktorunuzu araştırın,hastanesini denetleyin.Farklı fikirlere açık, mücadeleye hazır olun.Devletin sizin sağlığınızdan sorumlu olduğunu, haklarınızı bilin.Sağlığınız için parayı sorun etmeyin, en iyiye ulaşmayı zorlayın.Hasta olup tedavi olmanın, hasta olmamak için neler yapmalıyız dan daha zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Tıp fakültelerine önerileri :

Ne kadar kaliteli, donanımlı hekim yetiştirirseniz yetiştirin ; hekimin hastasına verebildiği önemlidir.Bu nedenle lütfen ‘’hekim hasta iletişimi’’ derslerini müfredata koyun. Hekime görevinin kutsallığını iyice anlatın.SEVGİ’nin sayılardan, harflerden, dozlardan, teknolojiden daha iyileştirici olacağını, daha etkili olacağını öğretin. Mesleklerinin önemini ve neden ‘’ancak severek yapabileceklerini’’ izah edin.

Gençlere önerileri :

Annenizi, babanızı, dedenizi, babaannenizi, anneannenizi doktora siz götürün.Yoğun günlük hayatınızda onlara vakit ayırın.Bilin ki bizim vereceğimiz hiç bir ilaç,sizin yüzünüzdeki içten gülümseme kadar onlara faydalı olamaz.Onlara değer verin,değer verdiğinizi gösterin…Onlardan faydalandığınızı, yararlandığınızı hissettirin. Daha çok birlikte olun,yanlarında olun.

Op.Dr.Adnan BAĞRIAÇIK

No products in the cart.

Görüşmeye başla
Canlı Destek
Merhaba,
Size yardımcı olmak için buradayız.