Çocuklarda Skolyoz

Skolyoz omurganın yana eğilmesidir. Vücutta şekil bozukluğu yapar. Deformite ciddi ise organlara baskı olur onların fonksiyonlarını bozar ve yaşam süresini azaltır. Skolyozu basit duruş bozukluğu ile veya hafif kamburlukla karıştırmayın.

Çocuklarda skolyozun % 70’i idiopatik dediğimiz genetik tiptir.3 yaşın altındaysa infatil,3 yaştan ergenlik başlangıcına (10-13 yaş)juvenil, büyüme çağındaysa adolesan skolyoz olarak adlandırıyoruz.

Diğer grup ise doğuştan skolyoz dediğimiz genetikle alakası olmayan gruptur. Bu gruba ağır nörolojik belirtilerle de seyredebilen meningomyelosel,spina bifida ve kemiksel anomleleri koyabilir.

Skolyoz kızlarda erkeklere göre 8 kat daha fazla görülür. İnfatil tip çoğunlukla ilk bir yıl içinde dikkati çeker. Sırttaki eğrilik ya kendiliğinden iyileşir ya da kalıcı deformitlere neden olur.

Juvenil tip 6 yaştan sonra dikkati çeker, sırtta sağa eğrilme yapar.

Adolesan tip ise hızlı büyüme döneminde görülür, erken başlamışsa sonuç da o derece hızlıdır. Teşhiste geç kalmamak için çocuğunuzu çıplak olarak gözlemleyin. Banyoda, havuzda, plajda yakından sırtına ve göğsüne bakın. Bir asimetri, çıkıntı, deformite fark ediyorsanız hemen doktoruna götürün.

Hafif vakalarda egzersiz ve doğru tekniklerle yüzme gibi sporlar öneriyoruz. Korse tedavisi son yıllarda terk edildi, uygulanmıyor desek yalan olmaz. Çünkü günün 23 saati, sıkı ve kapsamlı bir korseyi uzun zaman kullanmak zorundasınız ve sonuç alma şansınız % 1 ‘in altında.

Hızla ilerlemiş, egzersiz ve sporla önlenememiş vakalarda çekilen skolyoz grafilerin de (röntgen) açılar belli değerlerin üzerindeyse tedavi cerrahi. Ameliyat zor, hele birde açılar çok yüksek ve komplikeyse daha da zor. Bu nedenle doktorunuzu iyi araştırın, tecrübeli ve usta olmasına özellikle dikkat edin. Çocuğun geleceğini düşünerek ameliyattan korkmayın, ama titiz davranın, olabilecek her şeyi öğrenin, sorun. İmkânınızın yettiği ölçüde en iyi yerlerde yaptırmaya çalışın.

Op.Dr. Adnan BAĞRIAÇIK

No products in the cart.

Görüşmeye başla
Canlı Destek
Merhaba,
Size yardımcı olmak için buradayız.