Çamurdan Gelen Sağlık

Dr.Bağrıaçık ve arkadaşlarının Kasım 2015 tarihli çalışması uluslar arası saygın tıp dergisi “Arthritis Care & Research” tarafından dikkat çekici bulunarak kabul edildi. Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak uzun yıllar futbol, basketbol, güreş milli takımlarımızda da görev alan Dr.Adnan Bağrıaçık; Afyon Sandıklı Bölgesi’nin termal sularla zenginleşmiş yüksek humik asit oranlı çamurunun; ortopedi, fizik tedavi ve spor sakatlıkları gibi 3 ayrı alanda tedavide kullanımı, sonuçları, etkinliği, benzer ürünlerle karşılaştırılması konusunda 240 hasta üzerindeki çalışmanın sonuçlarını şöyle açıkladı;

BU ÇAMURUN BÖLGEYE AİT KENDİNE HAS ÖZELLİKLERİ VAR

Tıpta “” olarak adlandırılan şifalı çamurlarla tedavi konusunda dünyada sayısız bildiri ve makale mevcut, tarafımızca büyük çoğunluğu incelendi. Biz yaptığımız çalışmada; kendine has özellikleri olan Afyon Sandıklı Bölgesi şifalı çamurlarını kullandık. Bu çamuru diğerlerinden ayıran özellikler; yüksek humik asit oranı ile içeriğinde bulunan lignin, montmorillonit, kalsit ve kaolinit mineralleridir.

Ağrı, şişlik (ödem) ve hareket kısıtlılığı şikayeti ile tedaviye alınan hastalar öncelikle kendi aralarında “akut” ve “kronik” olarak ikiye ayrıldı. Spor sakatlığı olarak çalışmada bulunan hastaların yaş ortalaması 26 (9-59) iken, romatizma-kireçlenme-kas tendon rahatsızlığı ile çalışmada yer alan hastaların yaş ortalamsı 62 (14-92) oldu.

EN ÇOK DİZ – BOYUN – BEL RAHATSIZLARINDA ÇALIŞILDI

Çalışma boyunca ağrı kesici, ödem çözücü, kas gevşetici türü ilaçların hastalar tarafından özellikle “kullanılmaması” sağlandı. Sadece, tüm hastalarda tedavi sürecinde “ağır fiziksel aktivitelerden” kaçınıldı. Tedaviye bölge olarak en çok diz (%31) ve omurga bölgesi (%26) hastaları mevcuttu. Tedavi süresi olarak hastaya göre değişmekle beraber 10-21 gün uygulama yapıldı. Sabah-akşam 20 dakika süre ile hasta bölgeye peloid uygulandı ve 20 dakika kurumadan bekletip, ılık suyla yıkandı.

AĞRIDA-ÖDEMDE BELİRGİN AZALMA, HAREKET AÇIKLIĞINDA ARTIŞ

Çalışmanın sonunda hastaların hareket açıklığı, ödem ve ağrı değerlendirmeleri yapıldı. Hareket açıklığı konusunda özellikle yaşı genç olanlarda hızlı ve yüksek bir oranda fark saptanırken, ortalama %64 civarında iyiye gidiş tespit edildi. Ağrı konusunda %50 hastada ağrıda azalma, ödem de ise %81 oranında hastada gerileme, şişlikte azalma tespit edildi. Çalışmada 240 hastanın 3’ünde hafif ılımlı yan etki saptandı.

Asırlardır bölgede güvenle kullanılan peloid le ilgili Dr.Akanksha Mathur tarafından yakın tarihli yapılan bir cilt, kozmetik çalışmasında yan etki hiç görülmedi. Bizim çalışmamızda 1 doktor, 3 fizyoterapist aktif olarak çalıştı. Hasta memnunşyetinde oran ise %60 olup, çoğu ciddi veya kronik olan hastalar için bu oran sevindiriciydi.

YENİ ÇALIŞMALARIN SONUCU BU YIL SONU GELİYOR

Dr.Bağrıaçık; Sandıklı Bölgesi peloidi ile ilgili yeni çalışmaların halen devam etmekte olduğunu; bu yıl sonuna doğru “diclofenac” la (güçlü bir ağrı kesici-ödem çözücüfarmokolojik ajandır) karşılaştırılması sonuçları ve de aynı peloidin zerdeçalla birlikte kullanılmasının sonuçlarını açıklayacaklarını bildirdi.

Halen özellikle yüz-cilt lezyonlarının tedavisinde başarıyla kullanılan ürünün; hastaların kas-kemik-eklem rahatsızlıklarında “mutlaka doktorun önerisi ve önerdiği şekilde” bu peloidi kullanmaları konusunda uyardı.

No products in the cart.

Görüşmeye başla
Canlı Destek
Merhaba,
Size yardımcı olmak için buradayız.