Balık Mevsimi Açıldı, Yesek mi Yemesek mi?

Balık avı yasağının 1 Eylül itibariyle kalkmasıyla ağlar balık dolacak, bizler de bolca balık yiyebileceğiz.

Aslında biz sağlıkçılar, hastalarımıza bol bol balık yemelerini öneririz. Peki niye? Çünkü balık yiyerek, omega 3 yağlarımız yükselecek; kalp, kanser, sinir hastalıkları, alerjiler, bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmuş olacağız. Bu değerli oluşumu günümüzde hangi balıktan alacağız? İşin püf noktası bu… Cıva, PCB, klordan, dioksin ve DDT gibi zehirlerden zengin balıklardan beslenerek mi? Bana kalsa, çok yüksek oranlarda cıva içeren lifler, uskumru, kılıç balığı, turna balığı hiç yememeli. Yıllardır zehirli atıklarımızı akarsulara, denizlere, okyanuslara boşaltırken bunun bir bedelinin olacağını düşünmeliydik. O halde şimdi bu cezayı çekeceğiz.

Omega 3 alacağız diye yediğimiz çiftlik balıklarında, neredeyse hiç Omega 3 olmadığını biliyor muydunuz? Hala zehirden, kirden uzak, doğasında olmayacak besinlerle beslenmemiş balık bulabilirseniz tabii ki hiç kaçırmayın, hatta lütfen bana da haber verin.

Omega 3’ü balık yerine yeşil yapraklı sebzelerden, kabuklu yemiş ve cevizden de alabilirsiniz diyeceğim ama onların kirliliği ile ilgili yeni bir tartışma açmayalım.

OP. DR. ADNAN BAĞRIAÇIK

No products in the cart.

Görüşmeye başla
Canlı Destek
Merhaba,
Size yardımcı olmak için buradayız.