Balık Mevsimi Açıldı, Yesek mi Yemesek mi?

Balık avı yasağının 1 Eylül itibariyle kalkmasıyla ağlar balık dolacak, bizler de bolca balık yiyebileceğiz.

Aslında biz sağlıkçılar, hastalarımıza bol bol balık yemelerini öneririz. Peki niye? Çünkü balık yiyerek, omega 3 yağlarımız yükselecek; kalp, kanser, sinir hastalıkları, alerjiler, bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmuş olacağız. Bu değerli oluşumu günümüzde hangi balıktan alacağız? İşin püf noktası bu… Cıva, PCB, klordan, dioksin ve DDT gibi zehirlerden zengin balıklardan beslenerek mi? Bana kalsa, çok yüksek oranlarda cıva içeren lifler, uskumru, kılıç balığı, turna balığı hiç yememeli. Yıllardır zehirli atıklarımızı akarsulara, denizlere, okyanuslara boşaltırken bunun bir bedelinin olacağını düşünmeliydik. O halde şimdi bu cezayı çekeceğiz.

Çamurdan Gelen Sağlık

Dr.Bağrıaçık ve arkadaşlarının Kasım 2015 tarihli çalışması uluslar arası saygın tıp dergisi “Arthritis Care & Research” tarafından dikkat çekici bulunarak kabul edildi. Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak uzun yıllar futbol, basketbol, güreş milli takımlarımızda da görev alan Dr.Adnan Bağrıaçık; Afyon Sandıklı Bölgesi’nin termal sularla zenginleşmiş yüksek humik asit oranlı çamurunun; ortopedi, fizik tedavi ve spor sakatlıkları gibi 3 ayrı alanda tedavide kullanımı, sonuçları, etkinliği, benzer ürünlerle karşılaştırılması konusunda 240 hasta üzerindeki çalışmanın sonuçlarını şöyle açıkladı;

Kemikleriniz Ağrıyorsa Buğdayı Keseceksiniz!

40 yıldır bütün doktorlarca sağlıklı beslenme adına önerilen buğday, tam tahıllı ekmek şimdi hedef tahtasında. Peki, modern buğdayın hayatımıza yoğun olarak girdiği son 40 yılda neler oldu? Yıl 2015: Dünyada obezite, şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve kanserler kat be kat arttı. Şimdi bütün bunların suçlusu daha doğrusu çete başı buğday ilan edilmekte.

Peki, buğday bu kadar zarar vermeyi nasıl beceriyor?

Spor Sakatlıkları ve Rehabilitasyon

Daha sağlıklı bir yaşam için spor yapmak şarttır. Spor yapmanın insanlar arasında birlikteliği, dostluğu pekiştirici hatta sağlayıcı bir faktör olduğu gerçektir. Sporun son yüzyılda uluslararası alanda bir kuvvet hatta bir gövde gösterisi, baskılayıcı güç olarak ön plana çıkması, hoş olmasa da farklı boyutlar kazanmasına neden olmuştur.

Kemik Erir mi ?

Osteoporoz nedir?

Osteoporoz bir hastalıktır,zaman içinde kemikler kalsiyum kaybederek delikli zayıf ve kolay kırılabilir hale gelir. İşte buna Osteoporoz(kemik erimesi) diyoruz.

Sıklıkla kimlerde görülür?

Kadınlar 50 yaş üstü, menopaza girenler, ameliyatla yumurtalıkları alınanlar, düşük kalsiyumlu beslenenler, vitamin D eksikliği olanlar, hareketsiz kişiler, ailede osteoporozu olanlar, erkeklerde testesteron hormonu azalırsa, kısa boylu ve ince yapılı olanlar, beyaz tenliler, sigara-alkol, kolalı ve kafeinli içecekleri fazla tüketenler, bazı ilaçları uzun süre kullananlar (kortizon, lityum, epilepsi, anti asidler, bazı mide ilaçları ,kan sulandırıcıları, tiroid ilaçları ve bazı kanser ilaçları), bazı hastalıklar (şeker, tiroid bezinin fazla çalışması, felçler,romatizmal hastalıklar, bazı hormonal hastalıklar) risk faktörleridir.

Glukozamin Bir Şehir Efsanesi mi?

Eklem kireçlenmesi olarak adlandırılan osteoartrit in tedavisin de ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bir doğal ürün gluzamin … Peki, nasıl etki ediyor; ne yapıyor, gerçekten faydalı mı,? Yan etkileri var mı? Sosyal güvencemiz karşılıyor mu, seçeceğimiz üründe nelere dikkat etmeliyiz?

Kaplıca Bir Tedavidir, Gelişigüzel Olmaz

Adeta bir kaplıca cenneti olan güzel ülkemizin; bu zenginliğinden tam anlamıyla, doğru bir şekilde faydalanamadığımızı söylememiz gerekiyor maalesef.

Kaplıca’da genelde üç madde hedeflenir:

Suyun sıcaklığı ve içerdiği minerallerden şifa bulmak

Suyu içerek ,şifa bulmak

Kaplıca’nın havasından veya bulunduğun bölgenin ikliminden sağlık için faydalanmak…

Sağlıklı Nesiller İçin Beslenme Önerileri

1 yaşına kadar, çocuklar ağırlıklı olarak anne sütü ve sütlü gıdalarla beslenir. Aslında 6 aylıktan sonra yumurta, havuç, muz ve benzeri gıdaların beslenmeye eklenmesi organların sağlıklı gelişimine neden olur.

0–2 yaş arası kemik ve beyin gelişimi, sağlıklı büyüme için arı ürünlerini (arı sütü, polen) tavsiye ediyorum. Arı ürünleri sinir sistemini ve bağışıklığını da güçlendirir. 1 yaştan sonra neredeyse tüm bitkisel gıdaları çocuk menüsüne katabiliriz. 2 yaştan sonra yeşil çay sevdirilerek içirilebilir.

Doktora Nasıl Gitmeliyiz ?

Özel ORTHOPAEDİA Dal Merkezin de, 1200 Fizik Tedavi ve Ortopedi hastası üzerinde yapılan çalışmadan bazı notlar aktaracağız size ve sonunda da yanlışları doğruları söyleyeceğiz. Belki bazı bölümleri gülümsemeyle karşılayacağız ama ülkemizin sağlık kültüründeki gerçeğimizi de görmemiz gerekiyor.

Hasta Şikayetini Unutur mu?

Çocuklarda Skolyoz

Skolyoz omurganın yana eğilmesidir. Vücutta şekil bozukluğu yapar. Deformite ciddi ise organlara baskı olur onların fonksiyonlarını bozar ve yaşam süresini azaltır. Skolyozu basit duruş bozukluğu ile veya hafif kamburlukla karıştırmayın.

Çocuklarda skolyozun % 70’i idiopatik dediğimiz genetik tiptir.3 yaşın altındaysa infatil,3 yaştan ergenlik başlangıcına (10-13 yaş)juvenil, büyüme çağındaysa adolesan skolyoz olarak adlandırıyoruz.

Sihirli Meyve KİVİ

Ülkemizde geçmişi 15-20 yıla dayanan kivi, ülkemizde en çok Doğu Karadenizde (16 bin ton) üretilmektedir. Yalova en çok üretilen şehrimizdir. Üretimde dünya lideri İtalya, en çok ihracatı yapan Yeni Zelanda, en çok ithalat yapan Belçika dır.

Ülkemizde yılda yaklaşık 30-35 bin ton civarında kivi üretimi vardır. Sağlıkta kivinin önemine gelince;

Ortopedi ve Travmatoloji

Tıp Biliminin önemli Cerrahi Branşlarından biri olan Ortopedi ve Travmatoloji Bilim Dalı Hareket Sistemi işlevleri; Hareket Sistemi Hastalıklarının ve yaralanmalarının cerrahi ve konservatif tedavisi ile uğraşır. Ayrıca bu hastalıkların ve yaralanmaların önlenmesi yani koruyucu hekimlik anlamında da önemli fonksiyonlar üstlenmiştir.

Ortopedi kelimesi Latince kökenli orthos (Düzgün) ve pedios (Çocuk) kelimelerinin birleşmesiyle türetilmiştir. Travmatoloji de yine Latince kökenli olup yaralanma ve hasarlanma ile ilgili bilim dalı anlamındadır. Ortopedi hareket sistemi hastalıklarından kurtulmuş düzgün ve sağlıklı bireyler elde etmeyi, Travmatoloji de kazaya uğramış hasarlı ve yaralanmalı hareket sistemi elemanlarının eski işlevlerine kavuşmasını ve yaralının hayatını kurtarmayı amaçlar.

Olimpiyatlarda Kafadan Kaybettik

Uzun yıllar Güreş, Futbol, Basketbol Milli Takımlarımızda doktor olarak görev yapan Op. Dr. Adnan Bağrıaçık; olimpiyat sonrası spor camiasına bomba gibi düşen açıklamalar yaptı.

Açıklamalardan satır başları:

Sporcularımızın %90’ının zihinsel olarak müsabakalara hazır olmadığını gördük. Yüzücüler, atletler, basketbolcu kızlarımız ruhsal olarak iyi durumda olsalardı çok daha iyi bir performans ortaya koyacaklardı. En başarılı olduğumuz branş olan güreşte dahi, altın madalya alan Taha Akgül’ün üzerindeki ağır psikolojik baskıdan dolayı maçtan önce, maçta, hatta maçtan sonra dahi baş ağrıları çektiğini söylemesi, Rıza Kayaalp’in final maçına doğru konsantre olamamış halde başlamasının “yeterince hatta hiç” zihinsel antrenman yapmamış olmalarına bağlıdır.

Covid ve Futbol

Daha önce Basketbol, Futbol ve Güreş Milli Takımlarımızın ve Galatasaray’ın kulüp doktorluğunu yapan Dr. Adnan Bağrıaçık “4Büyük Risk Var” dedi:

Peki nedir bu futboldaki corona riskleri:

  • Takımdaki riskler: Bir takım oyuncu, antrenör, sağlık ekibi, malzemeci ve diğer yardımcı personeller olmak üzere yaklaşık 50 kişiden oluşuyor. Bu 50 kişinin öncelikle her birinin kendi evlerindeki risklerden başlayabiliriz. Evlerinde en azından eşleri dışarı çıkıp alışveriş yapıyordur, eve temizlikçi, şoför gibi gelen yardımcı personeller gibi ekstra kişileri de sayarsak zaten her oyuncu, her kişi birer corono riski taşıyor olabilir.

No products in the cart.

Görüşmeye başla
Canlı Destek
Merhaba,
Size yardımcı olmak için buradayız.